سئو و بهینه سازی وب سایت

آموزش افزونه WP Statistics وردپرس

آموزش افزونه WP Statistics

آموزش افزونه WP Statistics وردپرس

یکی از موضوعاتی که در سئو و بهینه سازی وب سایت بسیار تاثیر دارد میزان بازدید از وب سایت می باشد.همه ی ما زمانی که سایتی را راه اندازی می کنیم با انگیزه ای شروع به کار می کنیم و هدف ما در نهایت جذب بازدید بیشتر از سایتمان می باشد.خب برای آن که نحوه ی عملکرد خود را بررسی کنیم نیازمند ابزار هایی هستیم که در بازه های زمانی مختلف وب سایت خود را ارزیابی کنیم.یکی از مزیت های سیستم مدیریت وردپرس گستردگی پلاگین های متنوع در زمینه های مختلف می باشد.یکی از این پلاگین ها که میزان بازدید و بازدید کننده سایت ما را بررسی می کند افزونه ی WP Statistics می باشد.افزونه های گوناگونی در زمینه آمار وب سایت وجود دارند که هر کدام به نحوی کار می کنند بعضی از آن ها فشار زیادی را بر سرور وارد می کنند.این افزونه ی آمار گیر با امکانات فراوانش طرفداران زیادی دارد و از خود سایت wordpress.com برگرفته شده است.خب در ابتدا اجازه بدید کمی با تفاوت بین بازدید و بازدید کننده آشنا شویم.برای آن که این دو مفهوم را به طور کامل متوجه شوید برایتان مثالی آورده ایم: وقتی یک نفر به سایت شما مراجعه می کند یک بازدید کننده در وب سایت شما محاسبه می شود اما وقتی یک نفر مثلا ۳ صفحه از سایت شما را باز می کند ، ۳ نمایش یاا ۳ بازدید محاسبه در سایت می شود.
در سایت های اینترنتی هر چه تعداد بازدید کننده یکتا بیشتر باشد نشان از اعتبار اون سایت دارد. این نشان می دهد که سایت شما توسط افراد بیشتری دیده می شود که از نظر بهینه سازی وب سایت مورد توجه واقع می شود اما آمار بازدید به این معنی است که مخاطب سایت شما در هر روز چند بار به سایت سر میزنه . شما با بررسی این آمارها می توانید بفهمید چقدر مخاطب ثابت جذب کرده اید . همیشه آمار بازدید از بازدید کننده به مراتب بیشتر می باشد.
در ابتدا پلاگین را از پنل مدیریت وردپرس بخش افزونه ها نصب کرده و سپس آن را فعال می کنیم که بعد از آن گزینه ای به نام آمار یا Statistics به قسمت پنل وردپرس اضافه می شود سپس روی گزینه تنظیمات کلیک می کنیم.
آمار وردپرس
در بخش تنظیمات شما ۹ تب را مشاهده می کنید که در این مهمترین بخش های آن را با هم مرور می کنیم. همان طور که مشاهده می کنید اگر نسخه ی فارسی این افزونه را نصب کنید کلیه اطلاعات برایتان فارسی توضیح داده شده است.با این حال ما تمامی بخش های مهم افزونه را با هم مرور می کنیم.
تب اول از قسمت تنظیمات افزونه که عمومی یا general نام گذاری شده مهمترین بخش تنظیمات افزونه می باشد که ما در تصویر زیر هر گزینه را با شماره ی آن برایتان توضیح داده ایم.
آمار وردپرس

۱-هش‌کردن آدرس آی‌پی: با فعال کردن این تیک از آی پی های مشکوک چلوگیری می کند.
۲-کاربران حاضر: با فعال کردن این گزینه کاربرانی که در سایت آنلاین هستند را نشان می دهد.
۳-زمان بررسی برای محاسبه کاربران آنلاین : مفدار زمانی که حضور هر کاربر آنلاین را بررسی می کند.
۴-ضبط تمام کاربر: با زدن این تیک مشخصات تمامی کاربرانی را که وارد سایت می شوند را ذخیره می کند.
۵-بازدید ها: تعداد بازدیدها که در زمینه ی سئو و بهینه سازی وب سایت از اهمیت بالای برخوذدار می باشدو
۶-بازدیدکنندگان: تعداد بازدیدکنندگان
۷-ذخیره تمامی مرورگر های کاربر: با زدن این گزینه کاربران به همراه مرورگرشان نشان داده می شوند.
۸-ضریب محاسبه هر بازدیدکننده: شمارش بازدیدکنندگان با چه مقداری شروع شود.
۹-برگه‌ها: بازدید از هر برگه ای فعال می شود.
۱۰-رهگیری همه برگه‌ها: مشخص شدن میزان بازدید از برگه ها
۱۱-پارامترهای نوار از: URI هر مقداری بعد از آدرس در نوار url را پاک و بررسی نخواهد کرد.
۱۲-غیرفعال کردن ستون بازدید در لیست برگه/نوشته(ها): نمایش ندادن لیست بازدید در قسمت ساید بار بخش نوشته ها یا برگه ها
۱۳-نمایش آمار در منوبار: در صورت تمایل آمار سایت در نوار فهرست ها نمایش داده شود.بله/خیر
۱۴-غیرفعال شدن اطلاعیه‌های مدیریت درمورد فعال بودن امکانات: اعلان هایی در قسمت پیشخوان ارسال می شود که می توانید آن را با این تیک فعال یا غیر فعال کنید.
۱۵-حذف فایل راهنما: به طور پیش‌فرض فایل راهنمای کاربری افزونه آمار در شاخه افزونه با حجم (تقریباً ۵ مگابایت) وجود دارد. اگر این گزینه فعال باشد این فایل هم اکنون حذف و هنگام بروزرسانی نیز حذف خواهد گردید.
۱۶-اضافه کردن عنوان برگه به جستجو های بدون کلمه: عناوین برگه ها را در موتورهای جستجو وارد می کند.
سایر گزینه ها در مورد شبکه ها می باشد.
تب دوم اطلاعیه ها شما می توانید تنظیمات مربوط به ایمیل و گزارشات ارسالی را مشخص کند که به طور دقیق تر شما تعیین می کنید گزارشات در چه بازه های زمانی و به چه شکلی برای شما ایمل شود.
تب سوم پیشخوان/در یک نگاه نام دارد می توانید انتخاب کنید در پنل پیشخوان وردپرس شما چه بخش هایی از افزونه فعال یا غیر فعال باشد.
تب چهارم مربوط به سطح دسترسی این افزونه ی محبوب می باشد که می توانید سطح دسترسی دلخواه را برای مشاهده و مدیریت افزونه ی آمار وردپرس معین کنید.تب های بعدی بخش تنظیمات مربوط به گزینه های فرعی بوده و اهمیت جندانی ندارد.
بخش های دیگر این افزونه که بسیار مفید و جالب می باشد مربوط به گزارشات آماری می باشد که یک به یک مختصر توضیحی برایتان آورده ایم.
در بخش آمار کلی در صورتی که تنظیمات را با توجه به نیازتان مشخص کرده باشید می توانید تمامی آمارها را با جزئیات کامل و در بخشی از قسمت ها به صورت نموداری مشاهده کنید.
در بخش بعدی یعنی مرورگر ها می توانید به صورت مجزا و دقیق به چک کردن مرورگرهایی که کاربران برای ورود به سایت شما استفاده می کنند را ملاحظه کنید. همچنین از دیگر قابلیت های جالب این بخش این است که می توانید از قسمت بالایی زمانبندی برای آن مشخص کرده و تاریخ را تعیین کنید تا مشخص شود در چه بازه زمانی با چه مرورگر هایی از سایت شما دیدن شده است.
بخش بعدی در این افزونه بازدید ها نام دارد.همان طور که گفتیم بازدید ها می تواند نتیجه ی بهینه سازی وب سایت ما باشد. در صورتی که این مقاله را از ابتدا مطالعه کرده باشید با تفاوت بین بازدید و بازدید کننده آشنا شدیک که در این قسمت تعداد آن را برای ما مشخص کرده است.
بخش آنلاین افرادی را که در حال حاضر در سایت شما آنلاین هستند را به طور دقیق با آدرس آی پی مرورگر و ساعت برایتان مشخص می کند که یکی دیگر از بخش های جالب است که این افزونه را برای وبمستران محبوب تر کرده است.
بخش برگه ها که در این با توجه به بازه زمانی دلخواه پربازدید ترین برگه ها ها را برای شما مشخص می کند که می توانید از اهمیت برگه های مهم سایتان با خبر شوید تا زمان بیشتری را صرف بهینه سازی و لینک دهی داخلی سایت خود کنید.
در بخش Categoryو tag شما می توانید از منوی کشویی بالای صفحه می توانید دسته یا برچسب مورد نظر و همچنین بازه ی زمانی دلخواه را انتخاب کنید تا میزان بازدید را تحت نمودار برایتان نمایش دهد.
بخش Referres که جزئ آپدیت های جدید این افزونه است ورودی ها سایت شما را به ترتیب برترین ورودی ها برایتان مشخص می کند. همچنین شما می توانید بخش های دیگر این افزونه را که امکانات اضافی است مشاهده کنید.
در ضمن شما می توانید برای اینکه خلاصه ای از آمار بازدید را در سایت برای نمایش به کاربران قرار دهیم می توانیم به بخش نمایش>> ابزارک ها رفته و گزینه ی آمار را انتخاب کنید و یا این که کد های زیر را بعد از دانلود و فعال کردن افزونه رو هر جای قالبتون که خواستید اضافه کنید.

خب در این جا آموزش این افزونه ی WP Statistics به پایان رسیده است.اگر می خواهید آنالیزی از بازدید سایت خود داشته باشید و یا در زمینه ی سئو وب سایت شروع به فعالیت کرده اید ما این پلاگین محبوب و مفید را به شما توصیه می کنیم.


مجید پورسادات
مدرس دوره ciw و سئو و بهینه سازی وب سایت مجتمع فنی تهران طراح و برنامه نویس وب و سئو کار

5دیدگاه

 1. چاپ مقاله گفت:

  سلام ممنون بسیار مفید بود

 2. تبلیغات گوگل گفت:

  ممنون از توضیحات کاملتون در مورد این سرویس

 3. mehrdad گفت:

  درود و ضمن خسته نباشید.
  چند روزی کلمات جستجوشده در رو در این افزونه نشون نمیده … شما میدونید این مشکل از چی هست ؟

 4. گوگل ادوردز گفت:

  ممنون اطلاعات کاملی بود

**ایمیل شما منتشر نخواهد شد**