سئو و بهینه سازی وب سایت

فعال کردن KeepAlive

فعال کردن Keep Alive

فعال کردن KeepAlive


KeepAlive چیست؟

در پروتکل HTTP برای انتقال چندین فایل جلسه (Session) تشکیل نمی شود. از این رو برای انتقال هر فایل یک ارتباط جدید بین مرورگر و سرور ایجاد و بعد از تکمیل انتقال بسته میشود. این مکانیزم بسیار ساده اما غیر بهینه است و تاثیر منفی بر روی سئو و بهینه سازی وب سایت دارد.
برای بهبود کارایی تنظیمات KeepAlive معرفی شده است. به وسیله KeepAlive مرورگر و سرور توافق میکنند برای انتقال چندین فایل از یک ارتباط (connection) استفاده کنند.

مزایای استفاده از KeepAlive

افزایش سرعت وبسایت: کاهش سربار ناشی از ایجاد و خاتمه ارتباط ها. تصور کنید تعداد فایل های لازم برای یک صفحه وب شامل فایل های تصویر ، فایل های CSS ، فایل های JS‌ و حتی خود صفحه میتواند به ده ها فایل برسد. با فعال کردن KeepAlive بجای ایجاد و خاتمه ده ها ارتباط از یک ارتباط استفاده می شود.
کاهش مصرف پردازنده: ایجاد و خاتمه ارتباط ها برای سرور یک فرآیند مصرف کننده زمان پردازنده است. لذا کاهش تعداد این فرآیند به یک بار میتواند صرفه جویی زیادی داشته باشد.

معایب استفاده از KeepAlive

افزایش مصرف حافظه: تا زمانی که ارتباط بین مرورگر و سرور برقرار است. این ارتباط در حافظه سرور وجود دارد. لذا با فعال کردن KeepAlive مصرف حافظه بالا میرود. در صورتی که KeepAlive غیر فعال شود سرور میتواند حافظه را برای سرویس دادن به درخواست های دیگری خالی کند.

چه زمانی KeepAlive را فعال کنیم؟

فعال یا غیر فعال کردن KeepAlive به چند عامل بستگی دارد:
منابع سرور: چقدر RAM‌ در مقایسه با CPU در اختیار دارید؟ معمولا RAM یکی از گلوگاه های سرور است. مادامی که سرور ارتباط را برای انتقال فایل های دیگر باز نگه میدارد از RAM استفاده میکند. از طرفی به دلیل کاهش سربار ناشی از ایجاد و خاتمه ارتباط ها مصرف پردازنده کاهش پیدا میکند. لذا زمانی CPU‌ کم و RAM زیاد داریم میتوانیم KeepAlive را فعال کنیم.
نوع وبسایت: در صورتی که وبسایت شما در هر صفحه تعداد زیادی تصویر و فایل ای دیگر را نمایش میدهد. ایجاد تنها یک ارتباط برای انتقال این فایل ها میتواند مفید باشد.
ترافیک سایت: در صورتی که ترافیک سایت به صورت تقریبا مساوی در طول روز پخش است. لذا میتوان KeepAlive را فعال کرد. اما در صورتی که ممکن است ناگهان تعداد درخواست های زیادی روی سرور بیاید بهتر است برای جلوگیری از کمبود RAM‌ آن را غیر فعال کنیم.
فعال کردن KeepAlive
برای فعال کردن KeepAlive ابتدا وارد cpanel هاستتون شوید و پس از ورود وارد روت سایت شوید و فایل htaccess را پیدا کنید و آن را در حالت edit باز کنید و قطعه کد زیر را به انتهای آن اضافه کنید.


مجید پورسادات
مدرس دوره ciw و سئو و بهینه سازی وب سایت مجتمع فنی تهران طراح و برنامه نویس وب و سئو کار

یک دیدگاه

  1. قالیشویی گفت:

    ممنون از اطلاعات خوبتون

**ایمیل شما منتشر نخواهد شد**